سرویس جهیزیه

لیست کامل جهیزیه عروس + مطالب جدید

در فرهنگ غالب جامعه ایرانی تهیه جهاز زندگی را خانواده عروس به عهده میگیرند و این کار معمولا در آخرین ماههای قبل از عروسی شروع شده و گاهی با عجله  و کمبود وقت مواجه میشود و در این شرایط داشتن یک لیست کامل و انتخاب اقلام ضروری تر از آن تا حدی از بار روانی کاسته و انتخابهای بهتری در خرید وسایل خانه و آشپزخانه را در پی خواهد داشت.

اطلاع و مشورت قبل از خرید مهم است

در مورد وسایلی که مایل به خریدشان هستید بخصوص برندهای موجود در بازار از کسانی که همانها را خریده اند و استفاده میکنند سوال کنید . اینطوری گرفتار امواج قوی تبلیغات شرکتها نشده و و تسلیم تعریف فروشندگان از کالایی که موجود دارند و شما را به شدت ترغیب به خرید همان جنس میکنند نخواهید شد. همچنین این را در نظر داشته باشید که معمولا برندهای جهانی و قویتر کیفیت بالا و تکنولوژی جدیدتری دارند اما برندهای داخلی قیمت مناسبتر و سهولت بیشتری در خدمات و قطعات یدکی دارند. این موضوع بخصوص در مورد اقلام برقی جهیزیه اهمیت بیشتری پیدا می کند.

تنظیم لیست جهیزیه و دسته بندی اقلام

بهتر است ابتدا از لیست کامل جهیزیه اقلام مختلف را با توجه به محل کاربری و نوع جدا کرده و لیستها را تفکیک کنید. مثلا لیست اقلام مربوط به اتاق خواب یا پذیرایی – اقلام برقی خارج آشپزخانه و وسایل برقی آشپزخانه – اقلام غیر برقی آشپزخانه و …. به این ترتیب اولیت بندی بر اساس میزان نیاز و هزینه هر بخش راحتتر انجام خواهد شد. همچنین برخی لوازم مانند اقلام غیر برقی جهیزیه هم بصورت سرویس های کامل توسط شرکتهای مختلف ارائه میشوند که در حال حاضر سرویس جهیزیه لیمون و سرویس پلاسکو لیمون و سرویس جهیزیه هومکت و شرکتهای هم رده از بهترینها در بازار هستند.

تعیین زمان خرید جهیزیه

در قدیم از سالها قبل از ازدواج تهیه اقلام جهیزیه توسط مادران آغاز و در انبار خانه ها نگهداری می شد  . اما امروزه این اصلا ایده خوبی نیست ! چرا که لوازم منزل به روز تغییر کرده و مدلها و رنگهای جدید به بازار آمده و هر سال هم یک رنگ بعنوان رنگ سال توسط موسسه پنتون معرفی میشود که روی سلیقه خریداران اثر گذاشته و مدها و رنگهایی که حتی یک سال عمر دارند دیگر خریدار ندارند !. بخصوص در مورد وسایل برقی که هر سال ورود تکنولوژی جدید ، استفاده از وسایل قدیمی را به جهت سازگار نبودن غیر ممکن میکند. بنابراین در خرید سرویس جهیزیه و اقلام دیگر آن اصلا عجله نکنید.

پرهیز از رقابت

در خرید جهیزیه رقابت و چشم و هم چشمی را کنار بگذارید چرا که در این صورت دیگر به نیاز و سلیقه خود اهمیت نداده و سراغ خریدی می روید که نظر دیگران را تامین میکند . پس از مدتی از خرید خود پشیمان شده و متضرر خواهید شد. در مورد هزینه و قیمت اقلام هم همینطور است. قیمت بالاتر لزوما نشاندهنده کیفیت بالاتر جهیزیه یا دوام بهتر وسایل نیست. ممکن است یک شرکت هزینه بیشتری برای تبلیغات کرده باشد و برای جبران هزینه تبلیغات قیمت فروش بالاتر رفته باشد !  بنابراین اصلا به خرید جهیزیه گران تر اصرار نکنید .

خانه را در نظر بگیرید

اگر خانه ای که قرار است در آن زندگی کنید را در اختیار دارید کار شما راحتتر است . با در نظر گرفتن ابعاد و رنگ غالب دیوارها اقلام به خرید جهیزیه کنید . اگر قرار است بعدا خانه ای تهیه شود ، بهتر است متراژ خانه ای که توان تهیه آنرا دارید در نظر بگیرید و متناسب با آن خرید کنید. و اگر هیچ اطلاعی از آن ندارید بهتر است وسایل بزرگ را نخرید .

 

لیست زیر تقریبا کامل بوده و به سلیقه و بودجه خانواده ها تغییر میکند و برای گروهبندی و تعیین اولویتهای جهیزیه شما کارآمد است.

وسایل و لوازم برقی آشپزخانه شامل:

همزن برقی

مایکروویو

یخچال

فریزر

اجاق گاز

ظرفشویی

لباسشویی

سرخ کن

چرخ گوشت

پلوپز

زودپز

آرام پز

بخارپز

چای ساز

سماور

توستر

سبزی خرد کن

ساندویچ ساز

کتری برقی

همزن برقی

لوازم غیر برقی آشپزخانه شامل :

بانکه حبوبات

سرویس قاشق و چنگال مهمان

سرویس قاشق و چنگال دم دستی

ظروف کریستال بوفه (که قدیمی شده !)

سرویس کریستال دم دستی

ظروف پیرکس

سرویس چینی

سرویس صبحانه خوری

سرویس قابلمه تفلون

سرویس قابلمه استیل

سرویس روحی (رویی)

سرویس پلاستیک (سرویس پلاسکو)

سرویس جهیزیه (پلاستیکی)

سرویس دم کنی

سرویس غذا نگه دار (ظروف فریزری درب دار )

سرویس چاقو آشپزخانه

قهوه خوری چینی

قهوه خوری تزیینی

فلاسک چای (شیشه ای مدت بیشتری داغ نگه می دارد اما آسیب پذیر است اما فلاسک استیل آسیب پذیری کمتری دارد و شکننده نیست ولی مدت کمتری داغ نگه می دارد)

همزن دستی

کفگیر و ملاقه استیل

کفگیر و ملاقه تفلون

کفگیر و ملاقه استیل سفره

قوری کتری روی گاز

قو ری کتری پیرکس (که نگهداری دقیقی لازم دارد)

کتری استیل (که دو نوع کفه دار و بدون کفه دارد )

قوری زعفران (نوع شیشه ای پیرکس و چینی دارد)

سینی و کاسه سماور

بستن
مقایسه